Kryptoměny – stav k 9. 10. 2026
Povoleno od 10. 10. 2026: BTC a ETH, celkem 0–5 % (BTC ≤ 3 %, ETH ≤ 1 %). Neproduktivní aktivum bez owner earnings → žádná DCF hodnota, jen pravidla velikosti podle ověřitelných metrik. uzávěrka dne = 00:00 UTC (konec UTC dne; v Praze 2:00 v létě / 1:00 v zimě). Ceny: Coinbase Exchange (primárně), Kraken (záloha i kontrola), Coin Metrics community (referenční kurz a on-chain metriky). Aktualizace denně 00:20 UTC, i o víkendu.
| Aktivum | Uzávěrka (USD) | Kontrola | Od maxima | 1 rok | MVRV | Realizovaná cena | Percentil MVRV od 2012 | Cílová váha dle pravidla | Držíme |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bitcoin (BTC) nástroj IBIT | 82 545 9. 10. 2026 · Coinbase Exchange |
Kraken: -0,02 % Coin Metrics (ref. rate): -0,02 % |
-33,9 % max 124 824 (6. 10. 2025, denní uzávěrka) | -32,1 % | 1,53 | 53 811 | 41 % | 1,0 % MVRV ≤ 2,0 a cena ≥ 20 % pod maximem → strategická opce 1 % (potvrzeno 5 denními uzávěrkami) | 0,50 % |
| Ether (ETH) nástroj ETHA | 2 485 9. 10. 2026 · Coinbase Exchange |
Kraken: -0,00 % Coin Metrics (ref. rate): -0,04 % |
-48,6 % max 4 831 (22. 8. 2025, denní uzávěrka) | -43,1 % | 1,07 | 2 326 | 34 % | 0,0 % poplatky = 0,07 % kapitalizace (práh 1 %), nabídka +0,82 % za rok (práh ≤ 0) → 0 % (potvrzeno 5 denními uzávěrkami) | 0 % |
ETH ekonomika sítě (365 dní): poplatky 79 684 ETH (≈ 201,55 mil. USD) vs. nová emise 1 018 867 ETH → poplatky = 7,8 % emise, 0,07 % tržní kapitalizace; nabídka +0,82 % za rok.
Je BTC zajištěním? Korelace denních výnosů BTC a QQQ za 90 obchodních dní: 0,42 (QQQ od ročního maxima -1,1 %). Pravidlo: při korelaci > 0,6 během propadu akcií o ≥ 10 % se BTC vede jako spekulace se stropem 1 %.
Rozhodnutí
10. 10. 2026: BTC 1 % (strategická opce), nákup ve dvou tranších po 0,5 % přes IBIT; ETH 0 %.
BTC. MVRV 1,53 (41. percentil od 2012), cena 82 545 USD (uzávěrka 9. 10., Coinbase; Kraken −0,02 %, Coin Metrics −0,02 %) je 33,9 % pod maximem 124 824 USD (6. 10. 2025) a 53 % nad realizovanou cenou 53 811 USD.
- Pravidlo: pásmo „MVRV ≤ 2,0 a propad ≥ 20 %“ → 1 %, potvrzeno 5 uzávěrkami.
- Proč ne víc: jsme ve středu historického rozdělení, ne ve výprodeji.
- Proč ne 0: portfolio je silně nominální v USD a pozice 1 % omezuje maximální ztrátu (historické propady 77–93 %) na ~0,8–0,9 % NAV.
- Tranše: první tranše 0,5 % dnes z hotovosti (ne z VGSH). Druhou tranši 0,5 % lze provést nejdříve 9. 11. 2026, pokud pravidlo stále dává ≥ 1 %.
- Kdy přidat: 2 % při MVRV ≤ 1,2, 3 % při ≤ 1,0. Je to závazné, ne volitelné.
ETH 0 %. Poplatky sítě jsou 7,8 % nové emise a 0,07 % tržní kapitalizace a nabídka roste o 0,82 % ročně. Ekonomika sítě dnes nepodporuje ani roli „digitálního zboží s výnosem“, ani hodnotové ocenění. MVRV 1,07 (cena ≈ realizovaná cena 2 326 USD) samo o sobě nestačí.
Metodika
Role. Bitcoin (a případně ether) je neproduktivní monetární aktivum: nemá owner earnings, takže mu neumíme spočítat vnitřní hodnotu a DCF nepoužíváme. V portfoliu ho vedeme poctivě jako malou spekulativní opci s rozpočtem ztráty na měnový či fiskální chvost (portfolio je z ~79 % v nominálních USD), ne jako ověřené zajištění. Zlato (3 %) zůstává hlavní monetární pojistkou; zlato + krypto dohromady max. 6 %.
Limity. Krypto celkem 0–5 % NAV, BTC ≤ 3 %, ETH ≤ 1 %. Jiné kryptoměny jen s písemným zdůvodněním (dnes žádné – chybí ověřitelná ekonomika i likvidní regulovaný nástroj).
Data a uzávěrka. Krypto se obchoduje 7 dní v týdnu, proto pevná denní uzávěrka 00:00 UTC (konec UTC dne; v Praze 2:00 v létě, 1:00 v zimě). Primárně denní svíčka Coinbase Exchange, záloha Kraken; každá uzávěrka se kontroluje proti Krakenu a referenčnímu kurzu Coin Metrics (tolerance 1 %, odchylky jdou do logu rozporů). On-chain metriky bereme z Coin Metrics community API: MVRV (CapMVRVCur), tržní kapitalizaci, nabídku, poplatky (FeeTotNtv) a emisi (IssTotNtv). Realizovanou cenu počítáme jako tržní kap. ÷ MVRV ÷ nabídka. Propady a percentily počítáme sami z celé historie (BTC od 2010, ETH od 2015). Historie stavu je v data/crypto_history.jsonl (append-only). Běh denně v 00:20 UTC.
Nástroj a úschova. Předpoklad úschovy: spotový ETF, ne přímé držení (správu klíčů by papírové portfolio nemodelovalo věrně).
- BTC → IBIT: poplatek 0,25 %, custodian Coinbase Custody, NAV dle BRRNY v 16:00 New York.
- Při váze BTC ≥ 2 % rozdělit 50/50 s FBTC (Fidelity, 0,25 %, vlastní custodian Fidelity Digital Assets) kvůli koncentraci u Coinbase.
- ETH → ETHA (0,25 %, nestakuje); alternativa ETHB (stakuje).
- Signál bereme z uzávěrky 00:00 UTC, obchod z nejbližší uzávěrky NYSE (ETF se obchoduje jen v US seanci, takže hrozí cenový gap).
Pravidla BTC (MVRV = tržní kap. ÷ realizovaná kap.). Změna pásma musí platit 5 po sobě jdoucích denních uzávěrek.
| MVRV / podmínka | Cílová váha |
| ≥ 2,6 | 0 % |
| 2,2–2,6 | 0,5 % |
| ≤ 1,0 | 3 % |
| ≤ 1,2 | 2 % |
| ≤ 2,0 a cena ≥ 20 % pod maximem | 1 % |
| jinak (neutrální pásmo) | držet, nenakupovat |
- Kalibrace prahů. Vrcholy MVRV klesají (4,72 → 4,43 → 3,43/2,85 → 2,75 → 2,29) a dna rostou (0,56 → 0,69 → 0,78). Původní prahy (prodej ≥ 3,0, nákup 4 % ≤ 0,9) by v cyklech 2024–25 nikdy nespustily prodej. Proto byly po red-teamu sníženy.
- Korelační strop. Je-li 90denní korelace s Nasdaqem (QQQ) > 0,6 během propadu akcií o ≥ 10 %, je strop BTC 1 %. Neplní totiž roli zajištění: v roce 2022 BTC −64 % vs. QQQ −33 % při korelaci 0,59, ověřeno z našich dat.
- Oříznutí. Když tržní váha přesáhne 1,5× cíle, oříznout zpět na cíl.
- Nákupy po tranších. Ne najednou.
Pravidla ETH.
- Zařazení. ETH zařadíme (max. 1 %) jen tehdy, pokud roční poplatky ≥ 1 % tržní kapitalizace a nabídka neroste (spalování ≥ emise). Jinak 0 %.
- Prodej. MVRV ≥ 2,5 → 0 %.
- Dnešní stav. Pravidlo je dnes de facto vyřazení a říkáme to otevřeně. Poplatky za 365 dní ≈ 80 tis. ETH ≈ 0,2 mld. USD, tj. 0,07 % kapitalizace (cena/poplatky ≈ 1 500×). Nabídka roste o +0,8 % ročně.
Výstupy mimo metriky (prodej celé pozice).
- Regulatorní zákaz nebo omezení spotových ETF v USA.
- Selhání či insolvence custodiana.
- Technické selhání sítě (chyba konsenzu, úspěšný 51% útok).
- Sledovat: kvantové riziko podpisů ECDSA/Schnorr (návrhy BIP pro post-kvantové adresy) a regulaci. CLARITY Act 15. 9. 2026 neprošel Senátem (cloture 49–50) a pravidla nyní tvoří SEC a CFTC.
Slabiny metrik (vědomě přijaté).
- MVRV je reflexivní: realizovaná kapitalizace roste s cenou.
- Ztracené mince a ETF posouvají jeho úroveň.
- Tabulka výnosů podle pásem MVRV je in-sample: překrývající se okna, efektivně jen 3–4 cykly, éra adopce. Slouží jako ilustrace, ne jako důkaz.
Test teze (Opus 5.5, medium) a ověření
Opus 5.5 (reasoning medium, 1 volání, 0,17 USD dle API) dostal dossier s ověřenými daty a navrženými pravidly.
Hlavní námitky:
- Role „hedge“ neobstojí.
- Pevné prodejní prahy jsou při klesajících vrcholech nefunkční.
- Tabulka výnosů podle MVRV je statisticky slabá.
- ETH pravidlo je de facto zákaz se špatnou metrikou.
Ověření jeho faktických tvrzení (naše data / primární zdroje):
| Tvrzení | Výsledek | Zdroj |
| BTC v roce 2022 ~−65 % a korelace s Nasdaqem | ✔ BTC −64,4 % (46 355 → 16 524 USD), QQQ −33,1 %, korelace denních výnosů 0,59; dnes 90 dní 0,42 | Coin Metrics / Yahoo, vlastní výpočet |
| Intradenní ATH ETH ~4 950 USD 24. 8. 2025 | ✔ 4 956 USD | Kraken OHLC (my uvádíme maximum denních uzávěrek 4 831 USD; konvence je popsána) |
| Nabídka ETH ~121 mil. | ✘ 122,1 mil.; kapitalizace 303,6 mld. ✔ | Coin Metrics |
| Cena/poplatky ETH ~1 500× | ✔ ≈ 1 500× | vlastní výpočet |
| FBTC má vlastního custodiana Fidelity | ✔ Fidelity Digital Assets, N.A.; BitGo je záloha | 424B3, SEC |
| ETHA nestakuje, 0,25 % | ✔ | prospekt 424B3 6. 8. 2026 |
| Nově zjištěno: reverzní split ETHA 1:3 k 6. 10. 2026 | – | 424B3 2. 10. 2026 |
| Stav CLARITY Act | ✔ neprošel Senátem 15. 9. 2026 (cloture 49–50) | Orrick, 10/2026 |
| Ztracené mince 3–4 mil. BTC; výroky Buffetta a Mungera; GENIUS Act; exekutivní příkaz o rezervě; SAB 121 | neověřeno – pro rozhodnutí nepoužito | – |
Přijato:
- C1 (nižší prodejní prahy 2,2/2,6).
- C2 (nákup 3 % při ≤ 1,0, 2 % při ≤ 1,2, strop BTC 3 %).
- C3 (tabulka jen jako ilustrace).
- C5 (oříznutí při 1,5× cíle).
- C6 (korelační test, strop 1 %).
- C7 (ETH: poplatky ≥ 1 % kapitalizace a nabídka neroste).
- C9 (signál 00:00 UTC, obchod na nejbližší US uzávěrce).
- C10 (sledovat kvantové riziko).
Částečně přijato:
- C4 – dvě tranše po 0,5 % místo tří po 0,33 %; rozdíl je zanedbatelný a jednodušší pro audit.
- C8 – rozdělení IBIT/FBTC až od 2 % BTC; při 0,5–1 % je koncentrace custodiana zanedbatelné riziko pro NAV.
Nepřijato: percentilové prahy z klouzavého 4letého okna jako primární pravidlo. S krátkou historií a 3–4 cykly jsou nestabilní; používáme pevné prahy a percentil jen zobrazujeme.